Çizgi-Tagem’in sağladığı e-Lab ile Tasarım Uygulama

Reklamlar

Merhaba arkadaşlar,
Bu yazıda size daha önce çekmiş olduğum, Çizgi-Tagem’in e-Lab ile uygulamalarımızı Altera DE0 Board’a nasıl yükleyip test edeceğimizi göstermeye çalışacağım. Bu arada yazıdan çok işlem kısmı yaklaşık 24 dakikalık sessiz video olarak gösterilecek.

Öncelikle Çizgi-Tagem web sayfasına üye olmalısınız. Üyelik işlemi ücretsizdir. Ardından Gerekli uygulamaları yükleyerek işleme geçebilirsiniz.

e-Lab Kurulum ve Bağlantı Kılavuzu

Bu sayfada FPGA laboratuvarını uzaktan erişerek kullanmanız için yapmanız gerekenler bu sayfalarda görsel olarak anlatılmıştır. Ekran görüntülerinini büyük hali için üzerlerine tıklayabilirsiniz.

e-Lab kullanımı için öncelikle e-Kampüs kullanıcı hesabı edinmeli ve bu sayfadan bir rezervasyon yapmalı; ayrıca rezervasyon saatinizden önce kendi bilgisayarınıza Çizgi TAGEM e-Lab FPGA Client yapılandırma uygulamasını indirip bilgisayarınıza kurmalısınız.

Kurulum dosyası bilgisayarınızda gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra Cisco VPN Client uygulamasını yüklemeyi isteyip istemediğinizi soracaktır. Eğer bilgisayarınıza herhangi bir Cisco VPN Client sürümü yüklü ise, bu adımı atlayabilirsiniz.

Cisco VPN Client kurulumu için aşağıdaki adımları takip ediniz.

Cisco VPN Client kurulumu sonunda bilgisayarı yeniden başlatma isteyecektir. Bu aşamada yeniden başlatma yapmayın.

Bu ekrandan sonra bilgisayarınızı yeninden başlatmanızı tavsiye ederiz.

Artık e-Lab ağına VPN ile bağlanmaya hazırsınız. Başlat menüsünden VPN Client uygulamasını çalıştırın.

Cisco VPN Client uygulamasında gerekli bağlantı satırı hazır halde gerelecektir. Çizgi TAGEM e-Lab FPGA yazan kısma çift tıklayarak, rezervasyon ekranından aldığınız oturum açma anahtarını kullanıcı adı ve şifre kısımlarına giriniz.

Bağlantının kurulduğunu ekranınızın sağ alt köşesinde beliren kilit işareti ile görebilirsiniz. Bağlantıyı kesmek istediğinizde, bu kilit işaretine mouse sağ tuşu ile tıklayıp açılan menüden “Disconnect” seçeneğini seçmeniz gerekir.

Bağlantınız kurulduğunda rezervasyon yaptırdığınız bilgisayara erişim hakkında sahipsinizdir. İlgili platforma ait parametreleri hazır olan uzak masaüstü bağlantısına tıkalyınız.

Sisteme ulaştığınıza öncelikle bir uyarı ekranı göreceksiniz. Lütfen buradaki uyarıları okuyunuz.

Devamında oturum açma kısmına “e-Lab” yazıp, şifre kısmını boş bırakarak sisteme bağlanın.

Yukarıdaki görüntü standart bir laboratuvar PC uzak bağlantı ekranıdır.

Kullandığınız e-Lab platformuna bağlı bir adet web kamerası bulunmaktadır. Bu kameradaki görüntüyü uzak bilgisayarda kullanırsanız performans problemleri yaşarsınız. Kendi bilgisayarınızın başlat menüsünde yer alan ilgili linke tıklarsanız, aşağıdaki gibi kendi bilgisayarınızda görüntüleri sorunsuz bir şekilde izleyebilirsiniz.

Kamera görüntülerini VPN ile sisteme bağlı olduğunuz sürece izleyebilirsiniz.

Üstteki kısım, Çizgi-Tagem web sayfasından direk alıntı. Bu yazıda bulunmasında yarar var diye düşündüm.

Videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

http://www.dailymotion.com/video/xhwro8

 

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://www.mafgom.com/cizgi-tagem-e-lab-uygulama/