CC2530 Mini ZNP Kit Gözlemlerim

Reklamlar

Merhabalar,

Bu yazıda sizlere temel olarak CC2530 ZigBee Mini Kit (CC2530 Mini ZNP Kit ) hakkındaki ilk gözlemlerimi paylaşacağım.

Ürün kutusunu açtığımda 3 ayrı paket ile karşılaştım. İki pakette, yanında 2 adet AAA pil ile beslenebilen tipte modül, birtanesi ise USB üzerinden pc ye bağlanan ve yazılım atmaya yarayan emülatörlü modül.

     Esasında haberleşme entegresinin(CC2530) bulunduğu kitlerin üçüde aynı ve çift yönlü (transceiver) çalışıyor. Yani istenirse veri gönderiyor, istenirse gönderilen veriyi alıyor. Kullanıma açık 2 adet Led(Kırmızı/yeşil) bulunuyor. Ayrıca üzerinde ışık şiddetini ve ivme ölçmek için Accelerometer sensörleri var. MCU olarak MSP430F2274 bulunuyor.

     Görünüşe göre çevrebirimleri gayet geniş ve belleklerde büyük. Gayet güzel uygulamalar yapılabilir gibi duruyor. Ayrıca cok ufak ve hafif. Ağırlığın önemli olabileceği model uçak, IHA, ev otomasyonu gibi pek çok alanda uygulama yapılabilir diye düşünüyorum.

     Bu arada ürünü Texas Instruments web sayfasından indirdiğim, SmartRF Studio 7 program ile denemek istedim. Sonuç olarak çalıştıramadım. İçindeki örnek yazılım bozuldu. Sonra bir başka modülü takarak tekrar denedim ve o programın bir şekilde yazılımı bozduğunu gördüm fakat sebebini henüz bilmiyorum. Eğer bozulmamış olsaydı PC tarafında bir yazılım yazarak içindeki demo uygulama ile bu yazıda Telemetri denemesi paylaşmayı düşünüyordum ama diğer uygulamalar içerisinde ilk gelen demo örneği bulamadım. Vizelerden dolayı da yeni uygulama  yapmaya fırsat olmadı. Uzun lafın kısası SmartRF Studio 7 yazılımı sildi üstüne bağlantı da sağlayamadı. Sanırım bu şekilde kullanımı doğru değil.

Ürün sayfasınd sunulan örnekleri inecelediğimizde CCS ve IAR derleyicileri için çeşitli örnekler de mevcut. (Donanımsal/RF uygulamalar gibi.)

Çektiğim çeşitli görseller.

Orhan YILMAZ

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://www.mafgom.com/cc2530-mini-znp-kit-gozlemlerim/