BeagleBone ile Ethernet Üzerinden Video Yayını – 1

Reklamlar

Bu yazıda IP tabanlı görüntü sistemlerinin nasıl çalıştığı hakkında bilgi verilerek basit bir IP TV yayını BeagleBone ile nasıl yapılabileceği gösterilecektir.

IP TV Nedir?

IP TV, kabaca video yayınının kablo TV, uydu yada karasal yayın ile değilde ethernet portları kanalı ile internet üzerinden iletilmesi işlemidir. Bu sayede internet üzerinden sayısız kanalın izlenmesi mümkündür. Ayrıca kullanılan cihaz üzerinde yayın izlenirken durdurulması daha sonra tekrar devam edilmesi mümkündür ve standart sistemlere göre daha kolay olmaktadır. Bu yayınlar bilgisayar üzerinden izlenebildiği gibi günümüzde yaygınlaşmaya başlayan Akıllı TV (Smart TV) ile de rahatlıkla izlenebilmektedir.

BeagleBone ile Flash Bellekteki Video Kaydını Ethernetten Yayınlama

Bu işlem için gerekli olan aygıtlar ve kabaca işlemle şu şekildedir. Öncelikle ethernet üzerinden internet bağlantısı(Tercihen modem yada switch ile), yayınlanmak istenen video dosyasının kaydedilmiş olduğu flash bellek ekipmanlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Daha sonra internet üzerinden VLC player BeagleBone üzerine kurulmalı ve yayın yapılmadan önce daha iyi video yayını için işlemci frekansı maksimum değeri olan 720MHz’de çalıştırılmalıdır.(500MHz ile de çalışıyor fakat 720MHz daha iyi.) Bu frekansta çalışırken BeagleBone zarar görmemesi için üzerine bir küçük bir fan koyup çalıştırmanız donanımınızı korumak için ve daha rahat çalışması için faydalı olacaktır.

Gerekli ekipmanlar temin edildikten sonra BeagleBone üzerine aşağıdaki komut yardımıyla kolaylıkla VLC Player kurulabilir. Fakat bir kaç dakika kadar süre gerekmektedir. VLC Player uygulamasının test aşamasında bilgisayar kısmında da kurulu olması gerektiğini hatırlatalım.

opkg install vlc

 

 

Yükleme işlemi bittikten sonra, flash belleği geçici bir klasöre bağlamamız gerekmekte. Bu işlemi GateOne anlatımında da yapmıştık. Aşağıdaki komutlar ile bu işlem gerçekleştirilebilir.

mkdir /tmp/flash
mount /dev/sda1 /tmp/flash
cd /tmp/flash

Yukarıdaki son komuttan sonra artık flash bellek içerisine girilmiş oluyor. Test etmek için “ls” komutu verilerek bellek içeriği görülebilir.

Artık bilgisayarda yüklü olması gereken VLC player uygulamasını başlatarak test hazırlıkları yapılırsa küçük boyutlu video oynatıldığında süre kaybedilmemiş olur. Ardından media oynat kısmından “Ağ akışı” seçerek “http:// ” ile başlamak koşulu ile beaglebone IP adresini,portunu ve video dosyasi isimlerini yazabilirsiniz. Ben bu kısım için “http://beaglebone.local:8081/video.mpg” kullanıyorum.(Adresin devamına aşağıdaki komut çeşidine göre değişiklik yapılması gereklidir.) Video yayınını başlattıktan sonra VLC player de “Oynat” butonuna basabilirsiniz.

Video yayınını başlatmak için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz. (Sadece görüntü yayını yapmaktadır.)

cvlc --sout="#transcode{vcodec=mp2v,vb=8000,scale=1,acodec=none}:http{dst=:8081/video.mpg}" :no-sout-rtp-sap :no-sout-standard-sap :ttl=1 :sout-keep /tmp/flash/DPU_TANITIM.mp4

Sistemin çalıştırılması hakkındaki video ile daha iyi bilgi edinebilirsiniz.

http://www.dailymotion.com/video/xs4kuw

 

Denemelerinizde olumlu yada olumsuz geri dönüş yaparsanız çok memnun kalırız.

İyi çalışmalar.

Orhan YILMAZ

——
Kaynaklar:

http://tirokartblog.wordpress.com/2012/06/30/mpeg-streaming-from-webcam-with-vlc/

http://www.videolan.org/vlc/

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://www.mafgom.com/beaglebone-ile-ethernet-uzerinden-video-yayini-1/