Altera Modelsim Kurulumu

Reklamlar

Merhaba arkadaşlar. Bu yazıda sizlere FPGA için yazılım geliştirme ve similasyon ortamı sağlayan Modelsim uygulamasını nereden temin edebileceğinizi ve nasıl yükleyeceğinizi anlatmak istedim.

 

Modelsim uygulamasında verilog hdl yada vhdl dilleri ile geliştirdiğimiz uygulamaları wave çıktısı yani sinyal giriş-çıkışını takip etme şeklinde (Lojik Analizör gibi) similasyonunu gerçekleştirebiliyoruz.

Bu yazılımı ücretsiz olarak Modelsim firmasının kendi sitesi,Altera’nın firmasının resmi web sitesi, Xilinx firmasının resmi web sitesinden temin edebilirsiniz.Ben Altera’dan nasıl temin edebileceğinizi resimlerle göstermeye çalışacağım.

Öncelikle www.altera.com adresine gidiyoruz.Bizi karşılayacak ekran aşağıdaki gibi yada zamanla daha değişik olabilir.

 

Açılan sayfada “Support” sekmesine ardından “Download” linkine tıklayınız.Sizi alttaki gibi bir sayfa karşılayacaktır.

Ardından işletim sisteminize uygun olan kısma tıklayarak indirmek istediğiniz programı şeçip indirme işlemine başlayabilirsiniz. Üyelik isteyebilir ücretsizdir.

(Quartus yazılımınıda şimdiden indirmeniz tavsiye edilir kurulum benzerdir.)

İndirdiğimize göre devam edebiliriz. Alteradan indirdiyseniz aşağıdaki mavi renk dosya , Modelsim’in kendi sitesinden indirdiyseniz kırmızı dosya inmiş olmalı.(Zaman içinde değişebilir.)

Kuruluma başladığımızda aşağıdaki gibi bir ekran bizi karşılayacak. Yüklemek istediğiniz dizini seçmek isterseniz seçebilirsiniz. Fakat dokunmamanız daha doğru olacaktır. “Install” diyerek devam edebiliriz.

Artık kullanmaya başlayabiliriz. İlk karşılama ekranı sonra temel görünümü açılacaktır. Program kullnmaya hazır.

 

Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Kolay gelsin…

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://www.mafgom.com/altera-modelsim-kurulumu/