Code Composer Studio v.5 – Ubuntu Kurulumu

Reklamlar

Merhabalar,
FPGA yazılarına biraz ara vererek, bu yazıda sizlere Ubuntu işletim sistemi üzerine Code Composer Studio v.5 kurulumunu anlatacağım. Bu kurulum sadece ARM ve Cxxx serileri için geçerli.(Detaylarını şimdilik pek inceleme fırsatım olmadı.)  Fakat TI sitesinden uygun paketler indirilerek belki diğerleri de tanımlanabilir.

 

 

1.Adım:    Öncelikle Texas Instrumens’in web sitesine üye olmanız gerekiyor.

2.Adım:    Ardından Code_Composer_Studio_v5    sitesine giriyoruz.

3.Adım:   Yukarıdaki resimde görünen kısımda(Bu yazı yazıldığında en yeni versiyonu 5.1 M7 bulunmaktaydı.) Linux Small yada Linux Full linklerinden herhangi birini indiriyoruz. Bunların farkı küçük olan dosya sanırım 2mb, full olan 1.1 Gb . Full olanı indirirseniz internet bağlantısı gerektirmeksizin her hangi bir yerde kurulum yapabiliyorsunuz. Diğeri ise seçtiğiniz dosyaları kurulum esnasında indiriyor.

4.Adım:    Uygulama indikten sonra kurulum kısmına geçebiliriz.

Kurulum kısmı için öncelikle indirdiğimiz bağlantıyı mause ile sağ tıklayıp buraya çıkar diyerek dosyaları çıkaralım. Yada konsolu(terminal,Uçbirim,vs.)  açalım ve tüm işlemler bitene kadar kapatmayalım. Dosyayı indirdiğimiz dizine gidelim (varsayılan olarak “cd /home/<kullanıcı isminiz>/İndirilenler” komutu ile geçebiliriz.) .

5.Adım:    Ardından konsola

"tar xvfz CCS_5.1.0.07001_linux.tar.gz" komutunu giriyoruz.(indirdiğiniz sürüme göre düzenleyiniz.)

6.Adım:    Dosyalar çıktıktan sonra konsola “cd  CCS_5.1.0.07001_linux” komutu ile çıkardığımız dosyaların dizinine gidiyoruz.

7.Adım:    Konsola “./ccs_setup_5.1.0.07001.bin” komutunu giriyoruz ve karşımıza windows kurulum ekranlarına benzer bir kurulum programı geliyor.

Gerisi zaten bilindik windows kurulumu gibi  istediğiniz seçenekleri seçmek koşulu ile next->  diyerek devam edebilirsiniz.
Kurulum bittikten sonra:

Çalışma görüntüsü:

Not: İlk adımlar 1.1Gb olan full dosyayı indirme için geçerlidir. Small olanı indirdiyseniz, 7. Adımdan devam edebilirsiniz.

Kaynaklar:
———————————–
http://processors.wiki.ti.com/index.php/Category:Code_Composer_Studio_v5
http://processors.wiki.ti.com/index.php/Linux_Host_Support#Installation_Instructions

İyi çalışmalar.

Orhan YILMAZ

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://www.mafgom.com/code-composer-studio-v-5-ubuntu-kurulumu/